Loading....

Trumpai, galime atsakyti taip: jei vynas sausas ar desertinis (saldus), pakaks sulfitų, jei vynas pusiau sausas ar pusiau saldus- neišsiversite ir be sorbatų.
Kas tai yra?
Sulfitai (kalio metabisulfitas, kalio pirosulfitas, K2S2O5)
https://www.vitis.lt/stabilizatorius/kadifit-erbsloh.html :
• Veikia prieš bakterijas, pelėsius ir laukines mieles. Kultūrinės mielės iš dalies yra atsparios nedidelėms sulfitų koncentracijoms;
• Veikia kaip antioksidantas (tai labai svarbu vyno gamyboje).
Sorbatai (kalio sorbatas)
https://www.vitis.lt/stabilizator…/vinosorb-neu-erbsloh.html :
• Stabdo mielių ir pelėsių vystymąsi, neefektyvus prieš bakterijas. Optimalus aktyvumas, kai pH mažiau nei 6,5.
Kalio sorbatas, patekęs į vyną virsta sorbo rūgštimi. Pasibaigus aktyviai vyno fermentacijai ir nuskaidrinto vyno butelius sudėjus į lentynas kalio sorbatas stabdo tolesnį mielių dauginimąsi. Taip sustabdomas tolesnis vyno fermentacijos procesas butelyje. Tai ypač svarbu saldintiems vynams. Sorbato į vyną dedama prieš pilstant į butelius.
Įdomu tai, kad kai kurie pelėsiai (pvz., kai kurios Trichoderma ir Penicillium padermės) ir mielių rūšys geba neutralizuoti sorbatus, susidaro trans-1,3-pentadienas. Pentadienas pasižymi žibalo ar ar naftos kvapu ir tai labai retais atvejais, bet gali būti vyno defekto priežastimi.
Kad būtų dar papraščiau, sulfitai reikalingi tam, kad vynas nevirstų actu, ar nepradėtų veikti kitos nepageidaujamos bakterijos. Taip pat sulfitai reikalingi tam, kad vynas nesioksiduotų ir kuo ilgiau išlaikytų savo geras juslines savybes, t.y. nepakistų spalva, vynas neapkarstų ir kt.. Sorbatai neleis vynui toliau rūgti, t.y. neleis prasidėti taip vadinamai spontaninei fermentacijai, kuomet butelyje atsiranda CO2 burbuliukų, neleis drumstis, nes net ir kelios užsilikusios mielės, kuomet vyne yra likutinio cukraus, gali pridaryti įvairių netikėtumų, pvz. dėl susidariusio slėgio gali sprogti butelys.
Renkantis vyno stabilizatorius, galima įsigyti universalią priemonę pvz. Stabivit, kurios sudėtyje yra ir sulfitų, ir sorbatų. https://www.vitis.lt/stabilizatorius/stabivit.html
Šiuo atveju reikia nepamiršti, kad maksimali leistina sulfitų doze yra 200 mg/l (laisvo max 40 mg/l), o sorbato taip pat 200 mg/l. Vadinasi, jei po ar prieš vyno skaidrinimą naudojote sulfitus, ar sulfitus naudojote misos ar mentalo sterilizacijai, atsiranda galimybė sulfitus perdozuoti.
Patarimas būtų toks:
• Jei naudojote sulfitus ankstesniuose vyno gamybos etapuose, tuomet saldesnio vyno stabilizavimui papildomai naudokite sorbatus atskirai. Bus lengviau dozuoti ir pasiskaičiuoti reikalingus stabilizatorių kiekius.
• Jei vyną konservuojate tik vieną kartą, prieš brandinimą ar išpilstymą, tuomet papraščiau rinktis konservantų mišinius.
O jei perskaitę šį straipsniuką supratote, kad nieko nesupratote, mielai kviečiame teirautis, būtinai atsakysime ir išaiškinsime.

Gero Jums derliaus!

 

 

1595  
Viso 3 Balsų:
0

Kaip mums pagerinti straipsnio turinį?

+ = Patvirtinkite, kad easate ne robotas.

Neradote atsakymo, pateikite klausimą!

Jūs gausite pranešimą el. paštu, kai atnaujinsime klausimo turinį

+ = Patvirtinkite, kad easate ne robotas.

Pateikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*
*

Back To Top

Neradote atsakymo, pateikite klausimą!

Jūs gausite pranešimą el. paštu, kai atnaujinsime klausimo turinį

+ = Patvirtinkite, kad easate ne robotas.