Aš geriu žvaigždes“ – taip sušuko vienas prancūzų vienuolis (Dom Perignon) XVII a., kai pirmą kartą išgėrė putojančio vyno. Tik vėliau, šis gėrimas buvo pavadintas – šampanu (Champagne), -plačiai išgarsėjęs visame pasaulyje. Jį geriame paminėdami mums svarbią datą, juo laistome daiktus tikėdamiesi, kad jie ilgai tarnaus, ar laistomės sveikindami vieni kitus su pergale. Šampanas – taurus gėrimas, kurį mėgsta visi.
Šampanu gali vadintis tik Prancūzijos Šampanės regione užaugintų vynuogių pagamintas vynas, kitos šalys turi šiam tauriam gėrimui skirtungus pavadimus: Ispanijoje – Cava, Italijoje – Spumante ar Prosecco, Vokietijoje – Sekt, Lietuvoje – putojantis vynas, straipsnyje toliau naudosime Šampano pavadinimą.
Šis straipsnis skirtas tam, kuris namuose nori pabandyti pasigaminti šio nuostabaus gėrimo. Į klausimą, – „Ar tikrai man pavyks?“ –atsakau Juozo Erlicko žodžiais: „Šampaną geria tik narsūs!” Keletas žinių tiems kurie išdrįs tą padaryti.
Misos paruošimas
Šampanės regione auga vynuogės kalkiniam dirvožemyje, vėsiame ir sausame klimate. Ruošiant misą, galima ir net patartina pamaišyti įvairių uogų sulčių, kad sultys būtų rūgštesnės nei įprasta baltiems vynams (9-12 gramų bendrosios rūgšties litre, ar pH apie 3-3,2pH) ir aromatingos. Vyno žinovai šampano vyną apibūdina kaip greipfrutų, meliono, citrinos ar obuolių skonį turintį vyną. Jei auginate vynuoges, būtinai pamaišykite skirtingomis proporcijomis ir kurkite stilių, sukurdami subtilų skonį.
Pirma fermentacija
Pirmai fermentacijai naudokite įprastas baltam vynui procedūras:
- Naudokite įprastas fermentacijos talpas
- Parinkite vyno mieles ir vyno mielių maistines medžiagas
- Nuskaidrinkite vyną
- perfiltruokite vyną su steriliu filtru išfiltruojant ir vyno miele.
Antra fermentacija
Putojantis vynas gaunamas antros fermentacijos dėka, kai pakartotina fermentacija atliekama vyno butelyje. Kai vynas yra sausas ir neturi vyno mielių reikia įpilti į talpą vyno mielių ir cukraus mišinį. 10 litrų vyno naudoti 220 g cukraus ir 3 gramus vyno mielių CHA.
Atskirame inde ištirpdome mieles su 10 kartų didesniu kiekiu 30 C° vandens ir šaukšteliu cukraus, palaukiame 30 minučių, kol mielės pradės veikti ir atvės iki 20 C°.
Ištirpinkime cukrų vyne, supilkime mieles.
Paruoštą vyną supilkite į sustiprinto stiklo butelius, kurių svoris ne mažesnis nei 650g., ir turi žiedelį ant butelio kakliuko, į butelio kakliuką įdėkite plastikinę kapsulę, į kurią vėliau susirinks vyno mielės, butelį uždarykite metaliniu karūniniu kamščiu. Galime naudoti karūninius kamščius, kurie turi integruotas kapsules.
Vyno mielės pradeda savo darbą iš karto įpylus mišinį į butelius, po fermentacijos vyno alkoholio kiekis pakyla apie 1.2 % alkoholio. Kaip ir kiekvienos fermentacijos metu, taip ir fermentuojant butelyje susidaro anglies dioksidas, kuris padaro vyną putojančiu.
Mielių nusodinimas į kamštelį
Butelyje pasibaigus fermentacijai, vyno mielės nusėda ant butelio sienelių. Vyno mielių nuosėdas būtina laiku ir tinkamai surinkti, kad jos nepriliptų prie butelio sienelių, jas būtina nusodinti į kakliuko kapsulę. Pirmą mėnesį reikalinga reguliari butelių priežiūra,- sukinėjimas. Buteliai, gulsčioje pozicijoje, kasdieną sutikinėjami atitinkamomis kryptimis, taip kaip parodyta paveikslėlyje, kad vyno mielės pasiektų butelio kakliuką. Pagal prancūzų technologiją šis etapas trunka 21 dieną, kol vyno mielės nusodinamos į kaliuko tūrį. Detaliau piešinyje.
Putojančio vyno mielės butelyje sėda nuo devynių mėnesių iki penkių metų. Šis šampano etapas yra pakankamai svarbus vynui, tad su užkimštu metaliniu kamšteliu patartina vyną išlaikyti ne mažiau nei 9 mėnesius. Trumpai, pradžioje vyno mielės nusodinamos į kamštelius ir dar 9 mėnesius laikomos statmenu kampu. Šiam tikslui naudojamos A formos statmenas laikymo lentynas, putojančio vyno vartytuvas. Standartinėje vienoje lentynoje telpa 120 butelių.
Yra ir kitas būdas naudoti priemonę, Erbslöh CompactLees, kurios išlengvina mielių nuosėdas, neleisdamos prilipti prie stiklinio butelio sienelių. Tokiu būdu, galite 9 mėnesiu
Mielių pašalinimas iš butelio
Kai putojančio vyno visos nuosėdos jau dangtelio kapsulėje, metas pašalinti jas ir pakeisti kamštį. Apverstą butelio kakliuką, įkiškite į indą užšąlusio, bet ne sušalusio skysčio, apie -20 Co temperatūroje ir palaikykite apie 40 sekundžių. Butelio kakliuke esančios nuosėdos tuoj pat sušals į ledinį grumstą, prilips prie kamštelio. Po atsargaus butelio metalinio kamščio atidarymo, susidaręs butelyje slėgis išspjaus drumzles kartu su kamšteliu. Vynas butelyje liks skaidrus, jei atidarymo metu dalis putojančio vyno išbėgs, išbėgusį kiekį papildome iki reikiamo kiekio kitu iš kito butelio ir greitai užkemšame šampano kamščiu, kad neišgaruotų susikaupęs anglies dioksidas. Uždedame laikiklį iš vielos ir užsukame, kad ateityje prilaikytų butelio kamštį.
Stiklinio butelio užkimšimui, galite naudoti tiek plastikinį kamštį, užkemšamą ranka, tiek natūralios medžiagos, kuriems bus reikalingos papildomos priemonės.
Putojantis vynas vartojimui bus paruoštas tada, kai suteiksime jam estetinį pateikimą: ant butelio kamščio uždėsime aliuminio foliją ir užklijuosime etiketes – tai yra jūsų, kaip vyndario, vizitinė kortelė.
Gero jums putojančio vyno ir smagios draugijos.