Vyno gamybai iš vynuogių Lietuvoje, galioja Europos sąjungos bendros vyno gamybos nuostatos. Nacionaliniai aktais ar taisyklėmis, galima dar labiau sugriežtinti, apriboti arba uždrausti naudoti tam tikrus vynininkystės metodus ir numatyti griežtesnes taisykles jų teritorijoje gaminamiems ir pagal Sąjungos teisę patvirtintiems vynams, siekdamos geriau išsaugoti esmines vynų, kuriems suteikta saugoma kilmės vietos nuoroda arba saugoma geografinė nuoroda, ir putojančių vynų bei likerinių vynų savybes.
2019 metais, Lietuvos vyndarių asociacijos (LVA) užsakymu ir lėšomis yra parengtos supaprastintos Geros Higienos Praktikos Taisyklės (GHPT) skirtos mažiesiems vyno gamintojams, gaminantiems vyną iš vynuogių, supaprastinančias jau dabar galiojančias nacionalines taisykles. Taisyklės skirtos praktiškai įgyvendinti ES ir LR teisės aktų reikalavimus mažose įmonėse, nedirbančiose pagal individualų RVASVT planą. Tokį RVASVT planą pakeičia GHPT. Kiekvienas šių taisyklių egzempliorius yra LVA nuosavybė, turi savo registro numerį, yra anspauduotas kiekvienas jų lapas. Šios taisyklės yra suderintos su LR valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, bei LR sveikatos apsaugos ministerija.
Europos sąjungoje vynuogių veislės iš kurių negalima ir galima gaminti vyną yra registruojamos kiekvienai šaliai individualiai. Lietuva kol kas nėra įtraukta į Europos sąjungos šalių sąrašą, auginančių vynuoges ir neturi registruotų vynuogių veislių sąrašo. Lietuvos žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos vynuogininkų asociacija ir dar keliais vyno žinovais, 2020 pavasarį, pateikė prašymą įtraukti Lietuvą į Europos sąjungos vynuogių auginimo zonos A sąrašą, Europos parlamento ir tarybos reglamente 1308/2013. Nuorodą į reglamentą galite rasit paspaudus nuorodą: spausti čia
Lietuvą įtraukus į Europos sąjungos vynuogių auginimo zonas, galima bus registruoti vynuogių veisles, tinkančias auginti Lietuvoje. Visų Europos sąjungos šalių registruotas vynuoges galite rasti šiame priede: spausti čia. Turint registruotas vynuogių veisles bus galima vynus ženklinti su kilmės vietos nuorodomis ar geografinėmis nuorodomis, homonimais ar tam tikrų vyninių vynuogių pavadinimais. Sodinti ir auginti Europos sąjungoje galima tik veisles, kai:
- a) atitinkama veislė priklauso Vitis vinifera rūšiai arba yra išvesta sukryžminus Vitis vinifera rūšį su kitomis Vitis genties rūšimis;
- b) tai nėra viena iš šių veislių: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton ir Hebermont.
Bet Reglamente parašyta ir tai, kad Valstybėms narėms, kuriose vyno gamyba, apskaičiuojama remiantis paskutinių penkerių vyno metų gamybos vidurkiu, neviršija 50 000 hektolitrų per vyno metus, prievolė sudaryti vynuogių veislių klasifikatorių netaikoma.
Įtraukus vynuogių veisles į Europos sąjungos veislių klasifikatorių, b) punkte paminėtos draudžiamos veislės privalės būti išnaikintos, išskyrus kai atitinkama produkcija yra skirta išskirtinai vyno gamintojų namų ūkių reikmėms.
Pagarbiai,
Ramūnas Pilvelis